<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=295310551269693&ev=PageView&noscript=1" />
04 Sier

Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią - Czy istnieje dieta matki karmiącej?

Karmienie piersią to najlepszy dar, jaki matka może dać swojemu dziecku. W mleku matki są wszystkie niezbędne składniki potrzebne małemu maluchowi do wzrostu i budowania odporności. Ogólna świadomość społeczeństwa na temat żywienia wzrasta, jednak nadal na oddziałach położniczych czy na wizytach lekarskich powielane są błędy dotyczące tego, co powinna czy nie powinna jeść mama.

Lekkostrawnie?

Niestety nawet na studiach uczą, że matkę w czasie laktacji obowiązują zasady diety łatwostrawnej. Bzdura!Jeśli nie miałaś ciężkiego porodu i nie masz problemów z układem trawiennym to możesz jeść wszystko! Mleko kobiecie syntetyzowane jest w laktocytach. W dużym uproszczeniu: z krwi mamy do laktocytów docierają proste związki chemiczne, czyli takie które nasz organizm wcześniej rozłożył, a jelito wchłonęło.

 

To, co je kobieta nie ma wpływu na skład ilościowy jej mleka, ponieważ jest on stały! 

 

Natura tak wszystko zaplanowała, że organizm kobiety w czasie ciąży przygotowuje się do nadchodzącego wykarmienia potomstwa. Wzdęcia, gazy?Nie możesz jeść kapusty, czosnku, cebuli, brukselki i innych warzyw/potraw wzdymających, bo to zaszkodzi dziecku. No nie! Wzdęcia powstają w jelicie grubym, więc jakim cudem miałyby przedostać się do organizmu Twojego malucha? Kolki? Kolka to nic innego jak manifestacja niedojrzałego układu pokarmowego i wysoka wrażliwość malucha na bodźce. Nie jest to zależne od diety matki i absolutnie nie należy mieć wyrzutów sumienia, gdy coś takiego przydarzy się naszemu maluchowi - to normalne.

 

"Profilaktycznie odstawię..."

Nie zaleca się diety eliminacyjnej w celach profilaktycznych, ponieważ wykluczenie ewentualnych pokarmów alergizujących z diety matki nie uchroni dziecka przed alergią. Dieta eliminacyjna ma sens TYLKO w przypadku podejrzenia alergii (ale zawsze warto to sprawdzić u dobrego alergologa). Ponadto, w przypadku wykrytej alergii u malucha warto kontynuować karmienie piersią wraz z dobraną dietą eliminacyjną.

 

Drogie mamy! Pamiętajcie, że karmienie piersią jest najlepszym pokarmem dla Waszego malucha. Nie bójcie się tylko szukajcie informacji w sprawdzonych źrodłach:

Mama Lekarz

Hafija.pl Blog mamy karmiącej

Kwartalnik laktacyjny

Małgorzata Jackowiak - dietetyka dla mam i dzieci 

Twój komentarz
POKAŻ