<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=295310551269693&ev=PageView&noscript=1" />
10 Luty

Problemy żołądkowo-jelitowe u sportowców: część 1

Wielu sportowców, zwłaszcza wytrzymałościowych, skarży się na nieprzyjemne objawy żołądkowo-jelitowe. Objawy te występują w trakcie lub po wysiłku fizycznym. Według badania Oliveira i Burini [1] wysokie ryzyko pojawienia się dolegliwości żołądkowo-jelitowych (gastrointestinal - GI) obserwuje się podczas długiego wysiłku fizycznego (biegi długodystansowe, triathlon, sporty wytrzymałościowe). Najpewniej jest to spowodowane redystrybucją przepływu krwi - serce pompuje krew do organów intensywnie pracujących tj. mięśni szkieletowych, serca, płuc i mózgu. Skutkuje to tym, że narządy układu pokarmowego: jelita czy żołądek, w trakcie wysiłku nie dostają wystarczająco dużo krwi i tym samym ich praca zwalnia.

Objawy

Do tych najczęściej występujących objawów zalicza się: zgagę, nudności, bóle/skurcze żołądka lub jelit, refluks, wymioty i biegunkę. Objawy te podzielono na 2 grupy: symptomy górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Stworzono również 3 grupę, tzw. objawy współistniejące.

Problem ten zauważono już w 1988 roku, kiedy to Riddoch [2] przeprowadził wtedy badania na maratończykach. Jego praca wykazała, że większość (aż 83%) z 471 maratończyków okazjonalnie lub często doświadczała dolegliwości żołądkowo-jelitowych podczas lub po zakończeniu biegu. Badania też dowiodły, że to kobiety są bardziej skłonne do wystąpienia objawów.

Zazwyczaj objawy są łagodne i nie mają wpływu na wynik sportowy. Jednak zdarza się też tak, że dolegliwości te połączone z silnym stresem przedstartowym obciążają zawodnika i krzyżują jego założone plany.

W kolejnej części pod lupę zostaną wzięte przyczyny tego zjawiska.

Literatura:

  1. Oliveira E.P., Burini R.C. (2011), Food-dependent, exercise-induced gastrointestinal distress, Journal of the International Society of Sports Nutrition 2011 8:12
  2. Riddoch C., Trinick T. (1988), Gastrointestinal disturbances in marathon runners, British Journal of Sports Medicine, Vol. 22, No. 2

Twój komentarz
POKAŻ